Skip navigation

Jag hoppas att ni alla har haft en fin sommar och antagligen har ni också många nya foton på era minneskort och filmer. AFK ser framemot en innehållsrik höst med 125-årsfestligheterna i oktober. Fastän vårt jubileum är huvudsatsningen i höst, ska vi inte lämna vår ordinarie verksamhet med månadsmöten, tävlingar och cirklar i skuggan, för det är ändå den som utgör hjärtat i vår klubb och samvaro. Vi har justerat reglerna för månadens bild lite grann, och vi önskar att de nya reglerna skall resultera i minst lika aktivt deltagande i Månadens Bild som tidigare.

Vi kör igång hösten med en styrelse där majoriteten av ledamöterna är bekanta från i fjol, trots att uppgifterna inom styrelsen till vissa delar har roterats. Jag fick förtroendet att fungera som klubbens ordförande, och jag ser det som en stort och viktigt uppdrag. Jag hoppas att alla som har idéer, frågor och önskemål kommer fram med dem, för bara då kan vi skapa en verksamhet som reflekterar medlemmarnas fotointresse. Jag uppskattar öppen kommunikation, och vill styra AFKs verksamhet tillsammans med er alla.

Afk:s styrelse består under verksamhetsåret 2014-15 av:

 • Hanna Blomqvist, ordförande
 • Gunnar ”Ludde” Lundqvist, viceordförande
 • Ghita Thomé, sekreterare
 • Lars Kronlund, skattmästare
 • Bjarne Kantén, tävlingssekreterare
 • Kristian ”Frasse” Frantz, styrelsemedlem

 

Våra funktionärer är:

 • Christine Saarukka, cirkulärredaktör
 • Clas Feiring, biträdande cirkulärredaktör
 • Gunnar ”Ludde” Lundqvist, studiomästare
 • Peter Stenius, labbmästare
 • Mikael Albrecht, biträdande labbmästare
 • Peter Stenius, biträdande tävlingssekreterare
 • Mikael Albrecht, digiarkivarie
 • Niklas Lindgren och Mikael Albrecht, IT-ansvariga
 • Viveca Thomé, Urda Fogel-Michael, Peter Stenius, utfärdsgrupp
 • Lars Wernbom, klubbvärd

 

Som fotograf är jag beroende av intryck utifrån. Jag gillar att träffa andra fotografer, och kommer därmed att sträva efter att vi i AFK deltar så flitigt som möjligt i olika aktiviteter som ordnas runt om i landet av andra fotoklubbar. Detta gäller både officiella program och mer spontana upptåg. Jag själv får också mycket inspiration från workshops och kurser, och jag hoppas att vi skall kunna utvidga vår verksamhet på den fronten. Vårt 125-årsjubileum med prominenta föreläsare är en fantastisk inledning på den vägen. Jag hoppas att så många som möjligt av er har möjlighet att delta den 5.10.

 

Hälsningar Hanna

bilder för Hembygden-1